Istnieje wiele faktów i mitów dotyczących ostrego jedzenia i jego wpływu na organizm. Badania dowodzą, że wcale nie musimy się go bać. Papryczki chilli, które są pierwszym stopniem zapoznawczym z ostrym jedzeniem, posiadają wiele zalet. Zawierają największą z pośród wszystkich warzyw zawartość witaminy C, która jest jedną z najistotniejszych i zapewne najlepiej znanych ogółowi witamin. Natomiast zawarta w niej papryczkach kapsaicyna zwiększa wydzielanie endorfin, czy tzw. hormonów szczęścia w organizmie, które odpowiadają za nasze samopoczucie. Znaleźć ją także możemy w czarnym pieprzu czy curry.
Ostre jedzenie wybiera coraz więcej osób. Naukowcy tłumaczą to jako wybór często podświadomy. Pikantne produkty w naszej diecie skutecznie zabijają szkodliwe bakterie w naszym organizmie.
Okazuje się jednak, że są także skutki uboczne. Spożywanie sporej ilości pikantnego jedzenia może przysporzyć nam problemów z trądzikiem. Miłośnicy ekstremalnie ostrych dań powinni powinni uważać na siebie w szczególności. Ostre jedzenie może prowadzić do podrażnienie układu pokarmowego i niepożądane tego skutki – zgagę czy bóle nadbrzusza. Osoby cierpiące na choroby żołądkowe, tj. wrzody, mogą mieć problemy przy spożywaniu nawet słabiej palących przysmaków.
4898ostra_papryka,_fot._Pawel_Zawistowski,_SXC